Horoskopy

Według zasad astrologicznych, cały system słoneczny stanowi jedną całość, a wszystkie jego planety obracają się dookoła Słońca.
Współczesna astrologia zajmuje się wpływem, jaki wywierają planety na życie ludzkie i na występujące w nim zdarzenia.
Częściej jednak określa cechy ogólne i potencjalne możliwości, niż usiłuje przewidzieć przyszłość.

Ułatwia też znalezienie odpowiedzi na pytania: jacy jesteśmy, czy potrafimy samokrytycznie oceniać własne słabości, niedostatki i namiętności?
Astrologia zodiakalna pomaga nam też lepiej zrozumieć innych, co może przyczynić się do łatwiejszych stosunków międzyludzkich z tymi, z którymi żyjemy na co dzień.

Horoskop – w astrologii przepowiednia lub charakterystyka danej osoby, czy też wydarzenia, sporządzona na podstawie układu ciał niebieskich według daty, godziny i miejsca.

Współcześni astrolodzy zajmują się, jak przed wiekami, przede wszystkim wykreślaniem i interpretacją horoskopów indywidualnych dla poszczególnych osób. Znajdują się w nim pozycje wszystkich planet oraz wiele dodatkowych punktów, np.: Domy (związane z godziną i miejscem urodzenia). Dodawane są niekiedy również nowo odkryte planetoidy i asteroidy.

Większość publikowanych dziś horoskopów w prasie kolorowej jest jedynie formą zabawy, ma charakter ogólny i dotyczy znacznych grup populacji uszeregowanych według daty urodzenia (zwykle w powiązaniu ze znakiem Zodiaku.
Znaki zodiaku w horoskopie astrologicznym:

Baran – 21 marzec – 19 kwiecień – żywioł – ogień: władca – Mars
Byk – 20 kwiecień – 20 maj – żywioł – ziemia: władca – Wenus
Bliźnięta – 21 maj – 21 czerwiec – żywioł – powietrze: władca – Merkury
Rak – 22 czerwiec – 22 lipiec – żywioł – woda: władca – Księżyc
Lew – 23 lipiec – 22 sierpień – żywioł – ogień: władca – Słońce
Panna – 23sierpień – 22 wrzesień – żywioł – woda: władca – Merkury
Waga – 23 wrzesień – 22 październik – żywioł – powietrze: władca – Wenus
Skorpion – 23 październik – 21 listopad – żywioł – woda: władca – Pluton
Strzelec – 22 listopad – 21 grudzień – żywioł – ogień: władca – Jupiter
Koziorożec – 22 grudzień – 19 styczeń – żywioł – ziemia: władca – Saturn
Wodnik – 20 styczeń – 18 luty – żywioł – powietrze: władca – Uran
Ryby – 19 luty – 20 marzec – żywioł – woda: władca – Neptun
Horoskop każdego człowieka jest indywidualny, mimo tego, że fizycznie możliwe jest, by w tym samym miejscu i czasie urodziły się dwie niespokrewnione ze sobą osoby. Astrologia uzasadnia ten fakt tym, że urodzone w tym samym czasie niespokrewnione ze sobą osoby mają innych rodziców, żyją w innym środowisku a zatem ulegają innym wpływom. Astrolodzy przepowiadający przyszłość analizują więc też horoskopy rodziców czy osób, które mają znaczący wpływ na losy danej osoby. W astrologii występują cztery żywioły, żywioł powtarza się zawsze co trzy znaki. Pierwszym żywiołem, gdyż od niego zaczyna się rok astrologiczny (rok według starego kalendarza rzymskiego), jest ogień, do którego zalicza się po kolei znak Barana, Lwa i Strzelca, później następuje żywioł ziemi, do którego zalicza się Byka, Pannę i Koziorożca, następnie żywioł powietrza, do którego zalicza się Bliźnięta, Wagę i Wodnika, potem żywioł wody, do którego zalicza się Raka, Skorpiona i Ryby. Znaki zodiaku dzieli się również na trzy jakości w taki sposób, że żywioł i jakość jednoznacznie identyfikują dany znak. Te trzy jakości to kardynalna (do której należą Baran, Rak, Waga i Koziorożec), stała (do której należą Byk, Lew, Skorpion i Wodnik) oraz zmienna (do której należą Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby).

Współcześni, zachodni astrolodzy zajmują się zarówno przepowiadaniem przyszłości, opisywaniem przeszłości jak i analizą osobowości. Nacisk na analizę osobowości kładzie tzw. nurt humanistyczny. Przepowiadaniem przyszłości natomiast zajmują się zwykle astrolodzy klasyczni. Ponieważ szkół astrologii klasycznej jest znacznie mniej i nurt ten nie jest jeszcze mocno skomercjalizowany, kształcenie astrologów odbywa się pod okiem tzw. mistrza, który wybiera swoich uczniów według predyspozycji zapisanych w jego horoskopie urodzeniowym.